phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Felsefe
 »  ANAERKİL DÜZEN

Yeni Başlık  Cevap Yaz
ANAERKİL DÜZEN           (gösterim sayısı: 1.969)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.589
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 30.09.2010- 01:10
Alıntı yaparak cevapla  


ANAERKİL DÜZEN

Aile ve devlet idaresinde annenin veya anne soyundan gelen en yaşlı bir kadının hakim olduğu toplum düzenine anaerkil düzen denir. Böyle toplumlarda, çocuk anneye ve annenin ailesine nisbet edilir, onların soyuna ait kabul edilir. Hem mirastan yararlanma, hem toplumun siyasal bakımdan temsili ve yönetimi, yakınlık derecesine göre ailenin en yaşlı kadınına aittir. Baba, annenin evinde veya kadının ailesinin yanında oturur. Babanın akrabaları aileden sayılmaz, yabancı kabul edilir; kendileriyle herhangi bir ailevî ilişki kurulmaz, akrabalık tesis edilmez

Anaerkil düzen, Kuzey Amerika'da ve Australya'da   bazı   kabilelerde   görülür. Kuzey Amerika'daki anaerkil toplum düzeninde aile ve toplumu yöneten ıklar (matrone), başkanları seçerler; toprakların ve evlerin maliki­dirler. Yabancıları evlatlık alıp aileye dahil edebilirler, evlenmelere karar verirler. Savaş­larda esirlere nasıl muamelede bulunacağını onlar belirlerler. Erkeklerin kendi aralannda alacakları kararlan tasvip etmiyorlarsa bozabi­lirler. Gerektiğinde, bazılarını aileden çıkara­bilirler.

Bu tür toplum düzeni bazı özellikleriyle bir kısım kabilelerde aynen görülmekte ise de, za­man içinde önemli değişikliklere uğramış bu­lunmaktadır.

Anaerkil düzen kavramını sosyal bilimlere sokan kişi ünlü ık Hukuku (1861) adlı ça­lışmanın yazarı JJacob Bachofen'dir. Bucho-fen'in tezi, yaklaşık 3.000 yıl önceki toplumla­rın anaerkil bir yapı gösterdiği şeklindedir. Bu tez daha sonra Marksist literatürde (özellikle Engcls'in yazılarında) önemli bir yer bulmuş ve İlkel-komünal toplum evresinde toplumla­ra kadınların egemen olduğu inancı savunul­muştur. Bu dönemde siyasal egemenlik (ikti­dar) kadınların elindedir ve erkekler sadece kadınlara yardımcı İşler (toplayıcılık, avcılık vb) yapmaktaydılar. Bu durumunun hayvancı­lığın yerleşmesiyle bozulduğu söylenmekte ve hayvan salıîbİ olmak bir "erk" (güç)'i gerektir­diğinden ve yağma vb. olaylara karşı savunma yapmak gerektiğinden erkeklerin egemenliği artmış ve bugüne kadar gelen ataerkil toplum düzeni hakim olmuştur. Bazı toplumların bu evreden geçmiş oldukları bir gerçekse de, da­ha sağlıklı bir açıdan, bu tarz toplumların kül­türleri "dişil" (femi nine) bir yapı arzeden top­lumlar oldukları, aksine "eril" (masculine) ya­pıdaki toplumların bu evreyi hiçbir zaman ge­çirmedikleri söylenebilir.

(SBA)

Bk. Aile; Akrabalık; Ataerki! Düzeni; Femi­nizm; Kadın. [1]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Sosyal Bilimler Ansiklopedisi, Risale Yayınları: 1/32-33.

http://www.lovepowerman.net/
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Felsefe
 »  ANAERKİL DÜZEN

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle