phpKF - php Kolay Forum  
Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
Forumunuz Hayırlı olsun yenilendi

Resim Ekleme

Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı
Bu Sayfadaki Bilgiler 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" Uyarınca Gerekli Durumlarda İletişim Sağlanabilmesi İçin Eklenmiştir. Lütfen Gerekli Durumlarda Kullanınız... İbrahim uzun Esatpaşa mah 3.demiryollu 1201.sk no:28 menemen/izmir/Türkiye email :Uzun_70@hotmail.com
Forum Ana Sayfası  »  Bayan hastalıkları ve Cinsel Sağlık
 »  VAJİNİSMUS

Yeni Başlık  Cevap Yaz
VAJİNİSMUS           (gösterim sayısı: 1.287)
Yazan Konu içeriği

boşluk

lovepowerman
[lovepowerman]
lovepowerman

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.09.2010
İleti Sayısı: 2.589
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 19.01.2012- 20:46
Alıntı yaparak cevapla  


Vajinismus nedir?
Vajinismus (veya Vaginismus) son yıllarda artık kesin olarak tedavi edilebilmektedir...   Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye "vajen (vajina)" adı verilmektedir.   Vajinismus ise; cinsel birleşme sırasında kadının vajen kaslarını (özellikle de "Pubococcygeus (PC) kaslarını") , istemsiz bir şekilde kasması sonucunda cinsel birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumudur.   Aslında bu durum tüm dünyada kadın doğumcular ve psikiyatrlarca sıkça karşılaşılan bir sorundur.

Vajinismus hastalarında, kasılmaların sadece vajinal girişde değil, aynı anda vücudun başka bölgelerindeki kaslarda (karın, bel, sırt, bacak gibi) da görülmesi sonucunda vucutta yaygın olarak kas ağrıları görülebilmektedir .  

Bu kasılmaların özelliği tamamen kadının kontrolünün dışında olmasıdır.   Vajinanın girişindeki kaslar yanısıra tüm vücutta bu kasılmalar; endişe, korku ve adeta bir panik hali yaratır. Sonunda kadın ilişkiyi reddederek   bacaklarını sıkıca kapatır ve eşini iter.  

Ayrıca; kasılma şeklinde kendini gösteren bu istemsiz vajinal refleks   -sadece cinsel ilişki esnasında değil- kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajene sokulması gibi vajene herhangi bir girişim içeren her türlü durumda da tetiklenebilir.

Bu durumda vajene herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsızlık verici veya imkansızdır.  
.
Vajinismus problemi sonlandığı anda, tüm bu kasılmalar çok kısa zamanda kendiliğinden kesilecek ve beden normal durumuna dönecektir.

Neden ilişki mümkün olmuyor?
Cinsel ilişki; çok sayıda koşullu tepkiyi içeren bir aktivitedir.   Eşinizle her şeyin çok iyi bir uyum içinde olduğu durumlarda, vücudunuz otomatik pilota bağlanmış gibi davranabilir ve çok keyifli yaşantılar edinebilirsiniz.   Ancak; çiftler ilk beraberliklerinde bu uyum ve doyumu yakalayamayabilirler; çünkü bu uyum öğrenilebilen bir özelliktir.   Sinir ve kas sistemi bu uyumu öğrenecek ve ilgili davranışlarda da kolayca hatırlayacaktır.

Normalde ilk birkaç cinsel deneyimden sonra cinsel ilişki çok daha tatminkar ve keyifli olmaktadır. Vücut ve zihin penis girişine izin verir ve cinsel ilişkiyi olumlu bir beklenti olarak öğrenir.   Bu sağlıklı mesajların sonunda cinsel ilişkiye yönelik davranımlar da cinsel heyecanlanmaya neden olur.

Vajinismus problemi olan kadınlarda, vücut ve zihin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve pozitif bir deneyime sahip değildir. Bu kadınlardaki olumsuz cinsel mesajlar çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajen kaslarının ("PC kasının") istemsiz   refleks bir tepki   gibi kasılması için tetikleyicidir.  

Böylece; cinsel ilişki imkansız hale gelir ve her türlü vajen girişimi ağrılıdır. İşte bu ağrı, vajen kasının hafızasına yerleşerek her türlü girişimde kasılmasına neden olmakta ve olayı ağrılı ya da imkansız hale getirmektedir.   (Üstteki Resim- Pubokoksigeus(PC) kasının anatomik görünümüdür.)

Ayrıca, her türlü ağrılı girişim de bu hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır.   Bu durum oluştuğunda da, her ne kadar kadın "eşimle cinsel ilişkiyi istiyorum" dese de, her denenen ilişkide erkek "kendini bir duvara çarpmış", kadın da   "kendi bedeni üstünde kontrolü tamamen kaybetmiş" gibi hissetmektedir.

Vajina çevresindeki güçlü PC kası, hem üreme sisteminin hem de üriner sistemin çalışmasında bir anahtar rol oynar.   Bu kaslar, idrar yapmaktan doğuma kadar bir çok işlevlerde fonksiyon görmekte ve idrar çıkışının olduğu üretradan, kalın bağırsak çıkışı olan anüse kadar bir hat çizerek geçerek iskelete bağlanmaktadır.

Vajınısmus probleminde cinsel ilişki sırasında PC kası, bilinçli bir düşünce olmaksızın istemsiz olarak çalışarak vajen girişini kapatmaktadır. Böylece de ilişki başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Başarılı bir vajinismus tedavisinde; bu kasların yeniden çalıştırılması ve kasılmaların ortadan kaldırılması hedeflenir.   Tedavideki temel unsura bir yerde   "kas belleğinin yeniden oluşturulması"   da diyebiliriz.
Resim
Vajinusmusun nedenleri nelerdir? .

Resim Ekleme

Vajinusmusun en sık nedenleri psikolojik kaygılardan kaygılardır.

Psikolojik nedenler arasında çocukluktan kalma korkular, aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinç altına yerleşmesi, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşmiş yanlış bilgi ve ön yargılar, bilinç altında penisin vücuda girişine karşı bir korkunun olması gibi psikolojik nedenler vardır.


Özellikle bizim gibi toplumlarda genç kızlara küçüklüklerinden beri öğretilen "kızlık zarının çok değerli ve korunması gereken bir yapı olduğu" düşünceleri ile bu konuda takınılan katı tutumlara maruz kalan kadınlar risk altındadırlar.

Ayrıca çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar da (taciz veya tecavüzler, ev içi şiddet, katı ebeveyn tutumları) de vajinismusa yol açabilir.

Daha önce hiç vajinismus problemi olmayanlarda yaşanmış kötü tecrübeler sonucunda (doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene gibi) da vajinismus gelişebilir.

Bazan de çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, ilk ilişki ile ilgili yanlış inanış ve önyargılar da beraberinde korku ve paniği getirerek vajinismusa yol açabilir.

Yine bazen, önceden tedavi olmuş olan kişilerde nüksler (problemin tekrarlaması) de oluşabilir.

Daha önce belirtildiği üzere çoğu zaman derinlerde(bilinçaltında) cinselliğe ve cinsel ilişkiye yönelik kaygı-korkular yatmaktadır ve PC kaslarının kasılması, kadını bu korktuğu durumdan koruyan bir savunma sistemi gibi gibidir.

Bazı kadınlarda bu yukarıda sayılan nedenlerin hiçbirisi de olmayabilir. (Nedeni bilinmeyen veya belirlenemeyen vajinismus)

Neyse ki, vajinismus sorununu çözmek için altında yatan neden veya nedenleri bulmak şart değildir.   Önemli olan "kas hafızasının yeniden oluşturulmasını" başarmaktır.

Vaginismus için riskli altındaki bireyler kimlerdir?
Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve ruhsal organizasyonunu sağlıklı bir biçimde tamamlamamış kadınlar risk grubunu oluşturur.   Bu gruptan özellikle yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip kişilerde vaginismus probleminin ortaya çıkma olasılığı da artmaktadır. (Örneğin; bizim kliniğimizdeki vajinismus hastalarımızın yaklaşık %90'ı üniversite mezunudur.)

Çocukluk çağından kalma korkuları yaşayan bireylerde bu rahatsızlığın oluşması kolaylaşır.   Korkular, en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma korkularıdır.

Ayrıca gebe kalma korkuları da probleme sebebiyet verebilir. Cinselliğe bakışın tutucu olduğu çevreler de risk faktörleridir.


Erkeğin ya da kadının genital organlarının anatomik yapısındaki değişiklikler vaginismusa neden olur mu?
Bu konuyla ilgili bireylerin yanlış ön yargıları ve oluşturulmuş geçersiz tabuları bu durumu tetikleyebilir.   Vaginismus, genital organların anatomik yapısından ilişkisiz bir şekilde ortaya çıkar.

"Benim vajinam çok küçük (veya çok dar) bu yüzden ilişkiye giremiyorum" diye bir kavram genelde yoktur,   çünkü vajina oldukça esnek bir yapıdır ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir.   Bu kadınların hiçbir yapısal anormallikleri olmamasına karşın böyle düşünmeleri de doğaldır.

İlaveten, vajinismus gibi ağrılı ilişkiye neden olan Vulvar Vestibulitis, PID gibi başka hastalıklar vardır. Dolayısıyla, ağrılı cinsel ilişkinin nedeninin vajinismus mu ya da diğer nedenler mi olduğu -tedaviye başlamadan önce yapılacak bir jinekolojik muayene ile-   çok iyi tanımlanmalıdır.   Böylece en uygun tedavi yaklaşımı seçilecektir.


Vaginismus gebeliğe engel midir?
Vaginismus yalnızca cinsel birleşmeye engeldir. Vajen ağzına dökülen spermlerin yüzme kabiliyeti sonucunda gebelik oluşabilir. Ancak gebelik şansı normale göre azdır.

Vajınusmus tedavi edilemezse de tedaviyle çocuk sahibi olunabilir mi?
Bu teorik olarak aşılama (IUI) tedavisi ile mümkün olmakla birlikte gereksiz bir işlemdir. Çünkü vajinismus iradeli ve uygun şekilde tedavilere devam edildiği takdirde tedavisi %100 mümkün olan bir durumdur.

Ayrıca evlilikteki tek amaç gebe kalıp çocuk doğurmak değildir.   Aile birliğin güzel bir şekilde devamı için sağlıklı bir cinsel paylaşımın önemi büyüktür.

Vajünismus türleri nelerdir?
Primer Vajinismus:   Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir.

Sekonder Vajinismus:   Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur.

Apareunia:   Bir takım fiziksel nedenlerden dolayı, bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus da bir tür apareuniadır.

Dyspareunia:   Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmekdir.   Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden bu olabilmektedir.   Eger ağrılı cinsel ilişkiniz varsa altında yatan neden her zaman vajinismus olmayabilir.  

Cinsel soğukluk ile vajinüsmüs arasında ne fark vardır?


Cinsel soğuklukta da ayıp ve günah duygusunun öneminin olmasına karşın, temel sorun cinsel ilişkiden zevk almamak biçiminde kendini gösterir. Oysa ki vaginismusta başlangıçta cinsel ilişkiye girmede isteksizlik yoktur, ancak ilişki sırasında zarar görme duygusu ön plandadır.

Vaginismusdan şikayetçi olan bir kadında; cinsel arzu ve vajende ıslanma mevcuttur, ancak istense de ilişki başarılamaz.

Vaginismuslu kadınların çoğu hiçbir zaman ilişkiye girememiştir, yani halen bakiredir. Bununla birlikte bazı kadınlarda da daha önce cinsel ilişki başarılmışken sonradan olan bir ilişkiye girememe durumu söz konusu olabilir.

Vajinismus Tedavisi
Vaginismus yakınması olan kadınların tedavisinde ilk aşama eşle birlikte bir jinekoloğa gidilerek tam bir "jinekolojik muayene"nin yapılmasıdır. Bu muayene ile olaya neden olabilecek herhangi bir kadın hastalığı olup olmadığı saptanır.

Maalesef vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olmakta da sıkıntı çeker. Aynen ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve hatta ağlama krizine bile girebilirler.

Genellikle vajinismusa neden olarak geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübe ya da bilinç altına kazınmış gereksiz korkular vardır.

Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının ve erkeğin rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için uygun psikolojik destek sağlanmalıdır.

Diğer taraftan "çatı kaslarını gevşetme egzersizleri" hastaya öğretilip uygulandıktan sonra çubuklarla vajeni genişletme (dilatasyon) denemelerine geçilir.

Dilatasyon denemelerinde kadına vajene uygulaması için çeşitli kalınlıklardaki çubukların eşle birlikte kullanılması öğretilir.

Başlangıçta ince çubukları kendi kendine vajene uygulayan kadın daha sonra bunu eşinin yapmasına izin verebilir. Her seferinde çubuk kalınlığı arttırılır. Yeterli kalınlıkta çubukla bu başarıldıktan sonra penisin vajene girmesi mümkün olabilmektedir.

Tedavide "davranışçı seks terapileri" ile de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu terapilerin bir kısmına eşler de dahil edilirler.
Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 8-10 seansa kadar değişebilir.

Vajinismus ailesel bir problemdir; yani kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Bu nedenle hiç bir taraf diğerini suçlamamalı veya bu konuda anlayışsız olmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki, uygun tedavi yöntemlerinin doğru bir şekilde uygulanması ile çiftlerin % 90 -100'ünde başarı sağlanabilmektedir.

Tedavilerde başarı şansını arttıran en önemli faktör eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulamak ve sonuna kadar tedaviye inançlarını yitirmemektir.

Hipnoz (hipnoterapi) son yıllarda vajinismus tedavisinde başarı şansını arttıran önemli bir tedavi yöntemidir. Biz de vajinismus tedavisinde başarıyı arttırmak için hipnoterapiyi uygulamakta ve önermekteyiz.

Bekarlarda Vajinismus
Son yıllarda kişilerin evlenmeden cinsel ilişkiyi partneri ile paylaşma sıklığındaki artışlara   paralel olarak, vajinismus sorunu taşıyan bekar bayanlar da evlilik öncesinde tedavi amacıyla cinsel terapi kliniklerinin yollarını tutmaktadır. Bu şekilde kişiler, evliliklerine daha sağlıklı bir başlangıç arzusunu taşımaktadırlar. İzlenilen yol ve tedavi yöntemleri bekar veya bakire bayanlarda, evli bayanlardakinden farklı değilidir.

Hipnoz tedavisi (hipnoterapi) hakkında bilmeniz gerekenler...
Hipnoz; kişinin bir profesyonel yardımıyla duygu, düşünce ve algılarını yeniden çerçeveleyerek davranışlarını değiştirdiği bir süreçtir.

Aslen hipnoz; bir uyku durumu değildir; aksine, kişinin bedeni ve ruhu üzerinde ne denli gücünün olduğunu keşfettiği bir farkındalıktır.

Hipnoterapi sırasında bilinç kaybı olmaz,   aksine bilincin daha çok açılması durumu gerçekleşir ve hipnozdan çıkamamak gibi bir durum asla söz konusu değildir.

Burada unutulmaması gereken nokta; medikal hipnozun asla tek başına bir tedavi şekli olmadığıdır.   Hipnoz, uygulanan tedavi tekniklerinin etkisini ve hızını artıran yardımcı bir unsurdur.

Hipnoz sırasında dikkat, konsantrasyon yoğunlaşır ve kişi etrafında olan değişikliklere aldırmayabilir. Yine, kişinin duygu durumunda değişiklikler yapmak da mümkündür. Vucut hareketlerinde yavaşlama olabilir ve beden farkli hissedilebilir. Konuşma tonu ve hızı yavaşlayabilir. Nabız sayısının azalması, nefes alıp vermenin derinleşmesi ve beş duyunun hassaslaşması hipnoz süresince son derece doğaldır.

Kısacası hipnoz; tüm beden ve ruhta hissedilen kişiye huzur ve sakinlik veren bir gevşemedir. Hipnoz sırasındaki herşey sizin kontrolünüz altındadır. Hipnotize olabilmeniz dahi sizin kontrolünüzdedir. Siz "isterseniz" hipnotik etki altına girersiniz, istemediğiniz hiçbir şeyi söylemez ve yapmazsınız.

Bir yerde hipnoz; kendi güçlerinizi kullanarak probleminizi çözmektir ve bununla birlikte çok büyük bir olasılıkla tekrar tekrar yaşamak isteyeceğiniz çok hoş bir deneyim olacaktır.

Vajinismusta ne tür tedavileri önermiyorum?
Bazen de sorunun ilaçlarla ilişkiye girmekle çözüleceğine inanılır, bu şekilde kaslarda gevşeme sağlanma yoluna gidilebilir ve hatta yanlış bir method olarak vajinusmuslu kadınların genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanabilir.   Ama tüm bunlardan cevap alınamayınca sorun çözüleceğine daha da büyür.

Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu da korkuyu arttırır.

Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu şekilde bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü yönde etkilenebilmektedir.

Bu kişilere ayrıca sakinleştiriciler veya antidepresan ilaçların verilmesi de sorunu çözmez.   Aksine bu tip ilaçların bazılarının cinsel isteği azaltıcı etkisi vardır, böylece sorun çözülmediği gibi başka bir sorun olan cinsel isteksizlik de sıkıntıya eklenmiş olur.   Ancak tablo yalnızca vaginismus olmayıp herhangi bir ruhsal ya da fiziksel başka bir rahatsızlıkla birlikte ise ona yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir.

Kas gevşeticiler, ağrı kesici ilaç veya kremler veya alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girme çabaları da hep olumsuzlukla sonuçlanır. Her türlü olumsuzluk, umutsuzluk ve karamsarlığı da bir miktar daha arttırır.

Bu tür tedavi yaklaşımları ile sorun çözülemeyeceği gibi daha da büyür.


Tedavide cerrahi yöntemler uygulanır mı?
Bu problemin kızlık zarının kalın olmasına bağlı olması sonucunda bu zarın kesilerek tedaviye yöntemine gidilmesi, tıbben kabul görmeyen bir düşüncedir.

Bu operasyonda yapılan "Hymenektomi" , hymenin (kızlık zarının) yırtılarak kesilmesi işlemidir.   Böyle bir müdahale yalnızca çiftlerin vajinusmus ile ilgili yanlış ön yargılarını pekiştirmeye yarar.   Çünkü bu tür operasyonel bir girişim sorunu çözmeyeceği gibi, bireylerde sorunun çözülebileceği inancını ortadan kaldırarak mutsuzluk yaratabilir.

Tek seansta vajinüsmus tedavi edilebilir mi?
Bir kişiye bir saat içinde bisiklete binmeyi öğretebilir misiniz?   Hele hele o kişi bisikletten düşmekten çok korkuyorsa..   Her ne kadar bu tür sorular için verilecek bir "Evet" cevabı herkes için çok cazip görülse de bu ne mantıken ne de tıbben mümkün değildir.

Vajunusmusun çocukluk döneminden beri cinsellikle ilgili alınan bir takım olumsuz yargılar sonucu olduğunu belirtmiştik. İşte bu olumsuz ön yargıların bellekten silinerek atılması ve yerine olumlu düşüncelerin "inşa edilmesi" bir miktar zaman alıcıdır ve sabır gerektirir.

Vajinusmusta tedaviye başlamak için ilk adım…
Vajinismus öncelikle bir hastalık değil, bir problemdir. Ve de bu problemi "yalnızca kadına ait problem olarak değil, evli çifte ait " olarak görmek gerekir. Çünkü problemden etkilenen evli çiftlerdir.

Kişisel tecrübelerimize göre; vajinusmus, sosyokültürel düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak izlenmektedir. Hatta bu problem yalnızca ülkemizde değil, yurtdışında da sıktır. Dünyada 10-15 yıldır evli olup halen ilişkiye giremeyip boşanan veya evliliklerini bu şekilde kabullenip "aseksüel" olarak sürdüren pek çok çift vardır.

Burada problem olan şey bu sıkıntıyı yaşayan çiftin bu problemin yalnızca kendisinde var olan "garip bir sorun" olduğunu düşünüp hekime başvuramamasıdır. Unutmayınız ki; bu tip sorunu çevrenizdeki pek çok evli çift halen yaşamakta veya geçmişte yaşamış olabilir.   Ancak doğal olarak, kişilerin bu tür sıkıntılarını   çevre ile paylaşmamaları sonucunda sizler farkında olamayacaksınız.

Yine unutmayınız ki kadınla erkek arasındaki tek ayrım seksüel farklılıktır. Dolayısıyla beraberlikte veya evlilikte en önemli olaylardan birisidir seks. Sağlıklı bir cinsel yaşantı kötü olaylara karşı toleransınızı arttıracak, birbirinizi daha çok sevmenize ve anlamanıza neden olacaktır. Bu nedenlerle cinsellik evlilikteki ilk koşullardandır ve kişilerin psikolojileri üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden vajinismus tedavisi "yalnızca çocuk sahibi olabilmeniz için değil, aile birliğinizin daha sağlıklı devamı için" de gereklidir.

Problemin süresi uzadıkça bir çığ gibi büyümekte ve sonuçta çiftler kendileri oldukları gibi kabul ederek evliliklerine devam etmekte veya evlilikleri boşanmalarla sonuçlanabilmektedir.

Ailedelerden gelen "neden hala çocuk yapmıyorsunuz?" şeklindeki eleştiriler ise kişilerin stresleri daha da arttırmaktadır. Çiftlerin "bizim çocuğumuz olmuyor, tedavi görüyoruz vs" şeklindeki yalanları ise bazan birbirini kovalamaktadır.

Tedavisi kesin olarak mümkün olan bu problemin yarattığı sorunlar büyüdükçe kişiler kendilerini daha da umutsuz ve karamsar hissetmektedir. Halbuki tedaviye doğru yerde karar verip bir an önce başlamakla sorun KESİN OLARAK çözümlenecektir. Bu konuda bir jinekoloğa gidebilmenin getirdiği sıkıntıları biliyoruz.   Ancak yalnızca doğru bir merkezde tedaviye başlamak bile çözümün yarısına ulaşmaktır.

Tedavi için zaman kaybetmeyiniz. Önemli olan bu problemin daha da hayatınızı etkilemesine izin vermeden bir an önce karar vermeniz ve güvenebileceğiniz bir merkezde tedaviyi kabul etmenizdir. Yalnızca tedaviye başlamayı istemek ve iyi bir merkeze başvurmakla bile tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız.

Tedavi için yapılacak ilk işlem öncelikle bir jinekolog ile görüşülüp onun yönlendirmeleri ile tedaviye başlanmasıdır.

Vajinjismus tedavisi için kişilerin evli olması da şart değildir.   Bu durumundan rahatsızlık hissedip tedaviye karar veren pek çok bekar kişiler de bulunmaktadır.  

Vajinismus kadın hastalıkları ve psikolojik alt yapıyı içeren özel bir durumdur.   Tedavisi de ancak bu konuda özel eğitim almış uzman kişiler ile mümkündür .   Tecrübeli olmayan kişiler tarafından uygulanan tedaviler sonucu alınan başarısızlıklar, gelecekle ilgili umutları kırarak durumun daha da çözümsüz bir hale gelmesini sağlayabilir.

Tedaviye başlamadan önce doktorunuza daha önce vajinismus tedavisi yapıp yapmadığını sormaktan çekinmemelisiniz.   Ayrıca, eğer daha önce herhangi bir yerde vajinismusa yönelik herhangi bir tedavi almışsanız bunu da belirtmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Eğer vajinismus tedavisine başlamamanıza rağmen kendinizi rahat hissetmiyor ve tedavinin seyrini tatminkar bulmuyorsanız başka bir profesyonelim yardımını aramaktan çekinmeyiniz.

Vajinismus teşhisinin hemen ardından alacağınız psikolojik danışmanlık ve cinsel terapi son derece yardımcı olacaktır. Bilgili, destekleyici ve güvendiğiniz bir terapist, vajinismus tedavinizin çok başarılı ve hızlı gerçekleşmesini sağlar.

Merkezimiz ile ilgili..
Biz, merkezimiz   "Hera Kadın Sağlığı Merkezi" nde jinekolog ve psikolog destekli cinsel eğitim, hipnoterapi (hipnoz), cinsel fonksiyon bozuklukları tedavileri, seks ve aile içi terapileri uygulamaktayız.  

Hipnoz tedavileri (hipnoterapi), kişilerin kendilerinin farkında olmayıp bilinç altına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak adeta bir "farkındalık durumu" yaratmaktadır.   Bu nedenle özellikle şiddetli vajinismus tedavilerinde son derecede önemli bir yeri vardır.

Tamamen özel bir ilgi ve uzmanlık alanı olan vajinismus ve diğer cinsel fonksiyon problemlerinde oldukça tecrübeli ve Ankara'daki en geniş hasta portföyüne sahip merkezimize, bu güne kadar gerek şehir içi gerekse Ankara dışı -İstanbul da dahil olmak üzere ülkemizin pek çok bölgesinden başvuran hastalarımız; uyguladığımız tedavilerimizden yarar görmüş ve memnuniyetlerini ifade etmiştir.

Tedavisi %100 mümkün olan bir problemin hayatınızı daha ne kadar etkilemesine izin vereceksiniz?

"Yalnızca tedaviye başlamayı istemek ve merkezimize başvurmakla tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız.   Ayrıca biz sizin yalnızca bu probleminizi tedavi etmekle kalmayıp, gebeliğinizi de takip etmek arzusundayız."

Konu ile ilgili çalışmalarımızın bilimsel dokumantasyonu..
Vajininismusta davranışçı terapiler, relaxasyon egzersizlerine ilave olarak merkezimizde uygulanan hipnoz tedavileri ile başarı oranı oldukça yükselmektedir.

Bu konudaki kliniğimizin deneyimlerini ve başarılarımızı ilk kez 2005 yılı 20-23 Nisan tarihleri arasında,   Ankara Bilkent Oteli'nde düzenlenen 4. Uluslararası Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Kongresi'nde oral (sözlü) prezentasyon şeklinde sunduk.   Çalışma sonuçlarımız büyük ilgi uyandırdı.

Yine, 2005 yılı 17-24 Eylül tarihleri arasında Malta'da yapılan "10. Avrupa Hipnoz Kongresi (ESH)"nde Vajinismus Tedavisinde Medikal Hipnoterapi   ile ilgili oral sunumumuza geniş yer verildi ve kongre sonunda,   2006 yılında Meksika'da yapılacak olan "Dünya Hipnoz Kongresi'nde" work-shop uygulamalarına bu kez eğitmen olarak davet edildik.

Sonuç olarak vajinismusta, davranışçı terapiler ve relaksasyon egzersizlerine ilave olarak uygulanan hipnoz tedavileri nispeten yeni bir tedavi konsepti olarak görülmekte olup oldukça iyi sonuçlar vermektedir.


İlişki ÖNEMLİDİR !!!
Siz bu yazımızı okuduğunuzda, belki de tam anlamıyla gerçekleştirilmiş bir cinsel ilişki yaşamadan aylardır ya da yıllardır bir evlili veya birliktelik yaşıyor olabilirsiniz.   Zaman içerisinde kendi kendinize bir takım geçiştirme, rahatlama yöntemleri de geliştirmiş olabilirsiniz.

Tam anlamıyla bir birlikteliği yaşayamayan ve sürekli reddedilen vajinusmuslu kadınların kocalarında uyum sağlayabilmek için, gittikçe artan pasif karakter özelliklerinin görülmesi ender değildir.  

Konu seksüel sağlığınız ve ilişkiniz olunca, her ne kadar vajinusmus problemi yaşarken bunu duymak sizin için zor da olsa ; bu durumun, siz ve eşiniz için sağlıksız olduğunu ve birlikteliğinizin sorunsuz devamlılığı açısından durumun önemini anlamalı ve kabul etmelisiniz.

Vajinismusun sebep olduğu seksüel zorluklar sürekli gerginlik ve çok çeşitli duyumlar oluşturur. Kadın vajinusmusun sonuçlarını akut bir şekilde yaşasa da, erkeğin de bu ilişki içinde durumun gereği birtakım duyumlar yaşamakta olduğunu kabul etmek önemlidir.

Eşinde vajinismus problemi olan kocalarda oluşabilecek psikolojik durumlar
Reddetme :   "Devamlı reddedilmekten yoruldum.   Evlenmeden önce belki daha iyi fiziksel ilişkimiz vardı. Benimle romantizm ya da seks yapmak istememesine sebep olarak bende ne var ?   Önce sadece cinsel birleşmenin gerçekleşememesi idi, fakat şimdi beni neredeyse hiç istemiyor."

Empati kurma:   "Bunu başkaları öğrenirse karım mahvolur. Bu kadar çok acıya maruz kalıyor olması çok kötü hissetmeme sebep oluyor. Kötü düşünmediğini ve beni kırmak istemediğini biliyorum ama benim hayatım da perişan. Kendimi çok kötü hissediyorum; tıkandım ve ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok."

Uzaklaşma:   "Ev hayatım rezalet, öyleyse ben de kendimi tamamen işe vermeliyim ya da erkek arkadaşlarımla vakit geçirmeliyim. Kendimi işime vererek bir yerlere ulaşabilirim ve başka şeyler düşünürüm.   Acaba eski sevgilim Mehtap ne yapıyor? "

Vajinismus aşamalarından geçmek bir ilişkiyi son limitine kadar test edebilir. Yüreklendirme, sevgi, sabır ve iletişim bu dönemde ilişkinizi güçlendirmekte çok faydalı olur.   Birlikte üstesinden geldiğinizde, yeni ve zevkli seksüel deneyimlerle geleceğinizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Vajinismus eşlerine öneriler ...
Belki kadınlarda bu tür cinsel problemlerin olabileceğini evlenip bu problemin içine düştükten sonra duydunuz ve neden böyle bir durumun sizin başınıza geldiğini bir türlü anlıyamıyorsunuz.   Belki de eşinizi çok seviyor ve onu her ne kadar anlamaya çalışıyor olsanız da halen bir takım içsel gerilimlerden kendinizi geri alamıyorsunuz..   Belki de -siz de eşiniz gibi- tüm durumu kabul ettiniz, ama zaman zaman yine de kendi kendinize "keşki böyle olmasaydı" diyorsunuz.   Ya da sorununuzu inkar edip kendinizi   -yoğun iş hayatınız gibi- başka konular ile avutmaya çalışıyorsunuz...

Öncelikle vajinismusun eşinizin hatası olmadığını kesinlikle anlamalısınız. Bu yalnızca onun değil bir çift olarak her ikinizin de problemi sayılır.

Vajina kaslarında hissetiği spazmlar penisin içeri girmesini imkansız kılmakta ve her türlü deneyim eşinizde acıya sebep olmaktadır. Bu spazmlar istem dışı olmakta ve bilinçli yönlendirme yoktur. Yani bunun oluşmasına eşiniz sebep olmamaktadır.   Bu konuda onu anlayışla karşılamalısınız.

Bu durumun üstesinden gelmede sizin sabrınızın, anlayışınızın ve işbirliğinizin önemi çok büyüktür.   Artık profesyonel bir destek almak için harekete geçme zamanınız geldi.

kaynak:Detaylı bilgi için jinekolognet adlı siteden bilgi alabilirsiniz.

http://www.lovepowerman.net/
__________________

Bu ileti en son lovepowerman tarafından 19.01.2012- 20:53 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Bayan hastalıkları ve Cinsel Sağlık
 »  VAJİNİSMUS

Forum Ana Sayfası

Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2010   phpKF Ekibi

Love Power Man

 RSS Beslemesini Görmek için Tıklayın   RSS Beslemesini Google Sayfama Ekle   RSS Beslemesini Yahoo Sayfama Ekle